הפטנט האירופי המאוחד (Unitary Patent) ובית המשפט המאוחד (Unified Patent Court)

החל מה- 01.06.2023 נכנס שחקן חדש למערכת הפטנטים האירופית, הפטנט האירופי המאוחד (Unitary Patent) והוקם בית המשפט המאוחד (Unified Patent Court).

הפטנט המאוחד (Unitary Patent) הוא סוג פטנט חדש בתחום הקניין הרוחני המאפשר לבעלי אמצאות להגיש בקשות פטנט בתוך אירופה ולקבל פטנטים שמגינים על אמצאתם במדינות רבות בתהליך אחד. התהליך להקמת הפטנט המאוחד החל בשנת 2013 וכולל שיתוף פעולה בין מדינות האיחוד האירופי ושיתוף פעולה עם הגורמים המעורבים בקניין רוחני באירופה. לצידו של הפטנט המאוחד, הוקם גם בית המשפט לפטנטים המאוחד (Unified Patent Court). בית המשפט המאוחד הוא בית משפט מרכזי אשר יספק פתרון משפטי לסכסוכים שקשורים לפטנטים המאוחדים. הפטנט המאוחד ובית המשפט לפטנטים המאוחד טומנים בחובם מספר יתרונות וחסרונות אותם יש לבחן סובייקטיבית על מנת להחליט האם כדאי להשתמש בהם, או לא.

האם לא היה עד היום פטנט אירופי?

אכן היה.

נעמוד על ההבדלים בין הפטנט האירופי הקיים לבין הפטנט האירופי המאוחד החדש.

הפטנט האירופי הקיים מול הפטנט האירופי המאוחד החדש

הפטנט האירופי הקיים

עד ל- 01.06.2023, מבקש אשר רצה הגנה פטנטית באירופה היה צריך להגיש בקשה אזורית (regional) לפטנט אירופי לרשות הפטנטים האירופית (EPO) באופן מרוכז ולהימנע מהגשה ישירה בכל אחת מהמדינות בהן הוא רוצה הגנה.

שימו לב, כי רשימת המדינות המשתתפות בפטנט האירופי על פי ה- EPO אינה זהה לרשימת מדינות האיחוד האירופי.

מספר המדינות החברות ב-EPO הוא 39 מדינות, מתוכן 11 מדינות לא חברות באיחוד האירופי.

המדינות החברות ב-EPO הן: ספרד, צרפת, גרמניה, בריטניה, איטליה, פורטוגל, הולנד, אוסטריה, בלגיה, אסטוניה, בולגריה, קפריסין, סלובקיה, סלובניה, קרואטיה, פינלנד, יוון, לוקסמבורג, הונגריה, רומניה, דנמרק, לטביה, ליטא, מלטה, פולין, צ'כיה, שוויץ, שוודיה, אירלנד, איסלנד, נורבגיה, מונקו, מקדוניה, טורקיה, אלבניה, ליכטנשטיין, סאן מרינו, מונטנגרו וסרביה.

תהליך הגשת בקשה אירופית ל- EPO כולל:

 1. הגשת בקשת פטנט.
 2. בחינת הבקשה.
 3. אישור הבקשה.
 4. תשלום אגרת קיבול ותרגום התביעות לגרמנית וצרפתית.
 5. 9 חודשי התנגדות בהם צד שלישי יכול להתנגד למתן הפטנט.
 6. ולידציה (validation) במדינות בהן נרצה הגנה (לא אוטומטי).
 7. תשלום חידוש בכל מדינה בה עשינו ולידציה.

*שימו לב, תשלום חידוש באירופה מתחיל כתלות בזמן שעבר מהגשת הבקשה, ובדרך כלל טרם התקבל הפטנט. חידוש זה משולם ישירות – EPO.

את הפטנט האירופי יש להגיש כאמור רק פעם אחת והוא נבחן פעם אחת, אך מרגע שהתקבל על ידי ה- EPO אין הוא תקף אוטומטית בכל אחת מהמדינות המשתתפות.

כאמור, יש לבצע תהליך ולידציה פרטני בכל אחת מהמדינות בהן נרצה שיהיה תקף הפטנט. תהליך זה כולל תשלום אגרה לאותה המדינה שבחרנו ולעיתים תרגום של הבקשה כולה לשפה הרשמית במדינה.

רשימת המדינות בהן ניתן לעשות ולידציה הוא 44 וכולל את רשימת המדינות החברות ב-EPO, מולדובה, מרוקו, תוניסיה, קמבודיה ובוסניה והרצגובינה.

הפטנט האירופי המאוחד (Unitary Patent) ובית המשפט המאוחד (Unified Patent Court)

הפטנט האירופי המאוחד החדש (Unitary Patent)

פטנט המאוחד (Unitary Patent) הוא התקנה משפטית חדשה בתחום קניין רוחני באירופה, שמטרתה להקל על התהליך של הגשת בקשות הפטנט וליצור מסגרת משפטית אחידה. הפטנט המאוחד מאפשר למוסדות ולפרטים להגיש בקשות פטנט באופן מרכזי למשרד הפטנטים האירופי (European Patent Office) ולקבל פטנטים במדינות המשתתפות בהתאם לעקרונות הפטנט המאוחד. הפטנט המאוחד הוקם כחלק מהתהליך של האיחוד האירופי והכוונה שלו היא לספק תהליך משופר ויעיל יותר להגשת בקשות הפטנט ולאפשר לבעלי אמצאות לקבל הגנה משותפת ברחבי המדינות המשתתפות. בנוסף, הפטנט המאוחד יכול להפחית את העמלות המשפטיות ואת ההוצאות הכספיות הקשורות לאישור פטנטים במדינות שונות. במסגרת הפטנט המאוחד, יוקם גם בית המשפט לפטנטים המאוחד (Unified Patent Court), שישמש כבית המשפט הראשי לסכסוכים פטנטיים בין הצדדים במדינות המשתתפות. בית המשפט יהיה אחראי על טיפול בתביעות, דיונים והחלטות ייחודיות בתחום קניין רוחני ברחבי האיחוד האירופי. הפטנט המאוחד ובית המשפט לפטנטים המאוחד מהווים פתרון משפטי ייחודי וחד משמעי לתחום הפטנטים באירופה. הם מביאים עימם יתרונות כמו קיצור התהליך, חיסכון במשאבים והפחתת הוצאות, יכולת להתמודד בצורה יעילה עם סכסוכים פטנטיים וסיכוי לקבל הגנה רחבה יותר. עם זאת ישנם גם חסרונות.

בהרבה מן השלבים התהליכים של הפטנט המאוחד זהים לאלה של הפטנט האירופי.
למעשה שלבים 1-5 נשארים כפי שהם.

ההבדל הוא שמרגע והתקבל הפטנט המאוחד, הוא תקף בכל המדינות החברות בפטנט המאוחד.

מדינות החברות בפטנט האירופי המאוחד חייבות להיות מדינות שחברות באיחוד האירופי. לכן, לדוגמה, בריטניה אינה יכולה להיות חלק מהפטנט האירופי המאוחד מאז שיצאה מהאיחוד האירופי.

כיום חברות בפטנט המאוחד 17 מדינות: אוסטריה, בלגיה, בולגריה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, איטליה, לטביה, ליטואניה, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, פורטוגל, סלובניה ושוויץ.

מדינות שצפויות להצטרף בהמשך: קפריסין, יוון, הונגריה, אירלד, רומניה, סלובקיה.

מדינות שלא צפויות להצטרף בהמשך: קרואטיה, צ'כיה, פולין, ספרד.

המערכת החדשה של הפטנט האירופי המאוחד תחול על פטנטים אירופיים שהתקבלו באופן אוטומטי עד ידי כך שישויכו לבית המשפט האירופי המאוחד.
בתקופת מעבר (Transitional period של 7 שנים (שכנראה תוארך ב-7 שנים נוספות)) ניתן לבקש, באופן אקטיבי, שהפטנט שהתקבל יישאר בשיטה הישנה על ידי בקשת Opt-Out.
שימו לב, ניתן להגיש בקשת Opt-Out רק במידה ולא החל תהליך בבית המשפט האירופי המאוחד.
בקשה כזו תבטיח כי הפטנט יישאר במערכת הישנה שינוהל על ידי בתי משפט מקומיים של המדינות בהן עשינו ולידציה.

מהם היתרונות והחסרונות של הפטנט האירופי מול הפטנט האירופי המאוחד?

כפי שציינתי, ההחלטה האם להישאר במערכת החדשה או לצאת למערכת הישנה תלויה בתיק הספציפי ואין המלצה גורפת האם כדאי להישאר או לצאת.

עם זאת, באופן כללי, פטנטים בעלי חשיבות נמוכה, כדאי להעביר חזרה לפטנט האירופי.

פטנטים "חלשים" בעלי חשיבות גבוהה כדאי להשאיר במערכת החדשה.

פטנטים "חזקים" בעלי חשיבות גבוהה, יש לבחון באופן פרטני, לפי הפטנט הספציפי.

 • מצד אחד, בפטנט האירופי, תביעה באחת במדינות בהן עשינו ולידציה לא תפיל את שאר הפטנטים במדינות הנוספות בהן עשינו ולידציה.
  מצד שני, נצטרך (אולי) לנהל כמה משפטים בנפרד בכמה טריטוריות, בעלויות גבוהות יותר.
 • בפטנט האירופי המאוחד, אם הפסדנו, הפסדנו את הכל, ואם ניצחנו, ניצחנו בפעם אחת. ולהיפך, בפטנט האירופי, ניצחון בבית משפט מסוים אינו מבטיח ניצחון בבית משפט אחר.
 • מצד אחד, בפטנט האירופי המאוחד, נקבל פטנט אוטומטית בכל המדינות החברות.
  ועקב כך, עלויות החידוש יהיו גבוהות יותר מאשר במספר מדינות בודדות בולידציות נפרדות.
  מצד שני, אם נרצה הגנה בהרבה מדינות, סביר שיהיה זול יותר תשלום אחד של חידוש פטנט אירופי מאוחד מאשר תשלומי חידושים כמספר המדינות בהן עשינו ולידציה.
 • מצד אחד, השופטים בבית המשפט המאוחד הם שופטים מומחים בעינייני פטנטים.
  מצד שני, זהו בית משפט חדש, ללא תקדימים, כך שלא ניתן לצפות את פעילותו.

יתרונות ה- Unitary Patent:

 1. תהליך רישום מרכזי: תחת מערכת הפטנט האירופי הקיים, ישנן עליות "ולידציה" נפרדות הכוללות: עמלות רשמיות, עלויות סוכן מקומי, תרגומים למדינות שאינן צד להסכם לונדון, ודמי חידוש עבור כל מדינה מאומתת. לעומת זאת, הפטנט האירופי המאוחד יכלול תשלום רישום בודד.
 2. כיסוי רחב: הפטנט האירופי המאוחד יספק הגנה על פני 17 מדינות חברות באיחוד האירופי. מדינות נוספות צפויות להצטרף.
 3. עמלת חידוש בודדת לתשלום: עמלת חידוש בודדת תשולם ל-EPO כדי לשמור על הפטנט האירופי המאוחד. על פי השיטה הקיימת, יש לשלם דמי חידוש מדי שנה בכל מדינה שבה עשינו ולידציה.
 4. עלויות תרגום מוגבלות: את הפטנט האירופי המאוחד יהיה צורך לתרגם פעם אחת בלבד; לאנגלית אם ההליכים לפני ה-EPO היו בצרפתית או גרמנית, או ל"כל שפה רשמית אחרת של האיחוד (האירופי)" אם ההליכים היו באנגלית. זאת בניגוד לשיטה הקיימת שבה לכל מדינה יש דרישת תרגום שונה.
 5. פורום ליטיגציה מרכזי: יש לאכוף ולהתדיין על כל הפטנטים האירופים המאוחדים בבית המשפט המאוחד לפטנטים (UPC).

חסרונות ה- Unitary Patent:

 1. מגבלות בהיקף גיאוגרפי: הפטנט האירופי המאוחד אינו מכסה את כל מדינות ה-EPC ולכן לא יכסה תחומי שיפוט מרכזיים.
  למשל, מדינות EPC שאינן באיחוד האירופי כגון בריטניה וטורקיה, מדינות שאינן משתתפות באיחוד האירופי כגון ספרד ופולין, ואינן חתומות ומדינות האיחוד האירופי למשל. קרואטיה.
 2. עמלות חידוש: לא ניתן לבחור באילו תחומי שיפוט תרצו הגנה (בניגוד לפטנט האירופי בו ניתן לותר על מדינות בהן עשינו ולידציה). במקום זאת, יש לשלם עמלת חידוש בודדת עבור הגנה בכל 17 המדינות המשתתפות והמאושרות. לכן, לא ניתן לבטל סמכויות שיפוט מסוימות במהלך חיי הפטנט האירופי המאוחד וכתוצאה מכך עלויות התחזוקה גבוהות יותר לקראת סוף חייו של הפטנט האירופי המאוחד.
 3. אובדן גמישות ברישיון: הפטנט האירופי המאוחד חייב להיות מורשה כזכות יחידה. לא ניתן לפצל פטנטים אירופים מאוחדים בין מדינות.
 4. עלויות תרגום: אם בדרך כלל תבקש הגנה רק במדינות שהן צד להסכם לונדון, עלויות התרגום עבור הפטנט האירופי המאוחד (יש לתרגם את כל המפרט) צפויות להיות גבוהות משמעותית (בעבר, רק תביעות תורגמו אם צד להסכם לונדון).
 5. עמלת חידוש גבוהה יותר: תלוי במספר הולידציות. אם מבקשים הגנה על פטנט אירופי בשתיים או שלוש מדינות EPC שלוקחות חלק ב-UPC, עמלת החידוש עבור פטנט אירופי מאוחד תהיה גבוהה יותר.
  עם זאת, הפטנט האירופי המאוחד צפוי להיות חסכוני יותר אם תכננו לעשות ולידציה בלפחות ארבע (4) מדינות EPC שלוקחות חלק ב-UPC.
 6. הליכי ליטיגציה/פסילה מרכזיים: ניתן לתקוף את תוקף הפטנט של הפטנט האירופי המאוחד בבית המשפט המאוחד באופן מרכזי, ובניגוד לתהליך ההתנגדות ב-EPO, אפשרות זו נשארת למשך כל חיי הפטנט. לפיכך, פטנט אירופי מאוחד נמצא בסיכון לביטול בכל 17 המדינות – בהליך פסילה בודד. כמו כן, ניתן לאכוף פטנטים אירופיים מאוחדים רק בבית המשפט המאוחד, שאולי אינו פורום אכיפה חסכוני יותר בהשוואה לבתי משפט לאומיים. השוואת עלויות מדויקת ואיכות בתי המשפט יקבעו ככל שתתפתח הפסיקה.
 7. אותן תביעות פטנט בכל תחומי השיפוט: על מנת לבקש תוקף אחיד, הפטנט האירופי המאוחד חייב להיות מוענק עם אותה מערכת תביעות לגבי כל המדינות החברות המשתתפות. כתוצאה מכך, מתבטלת הגמישות של היקף התביעות של הפטנט בתחומי השיפוט השונים.

זכרו, פנייה לסיוע מקצועי מעורך פטנטים מנוסה יכולה לעזור לכם לבצע החלטה מותאמת אישית ונכונה, להקל מאוד על התהליך, להגדיל את הסיכויים להצלחת הבקשה לרישום ולשפר בצורה ניכרת את היקף ההגנה וחוזק הפטנט.

לפרטים נוספים צרו קשר

למאמרים נוספים - לחצו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות
התקשרו עכשיו !