מהם סוגי הקניין הרוחני?

על אף כי לא נהוג לחשוב כך, נכסי הקניין הרוחני (IP) הם בין הרכוש היקר ביותר של כל ארגון.
אך מהם סוגי הקניין הרוחני?
עבור רבים, נכסים בלתי מוחשיים אלה שווים אף יותר מנכסיהם המוחשיים הכוללים השקעות, כסף, נדל"ן וציוד.
ואכן, עבור חברות רבות הנכסים המוחשיים מהווים רק אחוז קטן מערכם, ואילו זכויות קניין רוחני ומשאבים מופשטים יותר כמו מוניטין מהווים את רוב הערך.

למרות שהקניין הרוחני הרבה פחות מוחשי יש לו חשיבות רבה ובכדי להבטיח בצורה הטובה ביותר שמירה על הקניין הזה, חשוב להבין היטב את סוגי ה- IP העיקריים.
אנו נבחן אותם כאן ונתייחס להגנות המתאימות לכל סוג.

מהם סוגי הקניין הרוחני?

הרוב המכריע של נכסי ה- IP מתחלק לחמש קטגוריות: פטנטים, סימני מסחר, עיצובים, זכויות יוצרים וסודות מסחריים.

  • פטנט הינו זכות הניתנת מכח החוק בכל מדינה בה הוגש, לבעל/ת אמצאה אשר עומדת בחוקים הקבועים בחוק של אותה מדינה ומהווה זכות בלעדית על האמצאה עליה הוגש.
  • סימני מסחר או סימני שירות הינם אותיות, ספרות, מילים, דמויות, צלילים או צירופים של אלה, המשמשים יצרנים או מספקי שירותים כדי לסמן את סחורותיהם או שירותיהם, כך שיזוהו על ידי הצרכן. לוגו מסומן, ייחודי וניתן לזיהוי בקלות יכול להיות הנכס היקר ביותר בעבור החברה.
  • עיצוב רשום הינו זכות קניינית במסגרתה מוענקת הגנה על עיצוב מוצר תעשייתי חדש ובעל אופי ייחודי ובתנאי שאינו פוגע בתקנת הציבור. זכות זו נועדה להקנות לבעל העיצוב הרשום בלעדיות על השימוש בעיצוב.
  • זכויות היוצרים מגנות על יצירות דרמטיות, ספרותיות ואמנותיות, כולל אלה שנוצרו להשכרה.
  • סודות מסחריים הם מידע חיוני הנוגע לתהליכים, מוצרים או שירותים של ארגון שאינם מיועדים לפרסום או להפצה אחרת ומועילים ישירות לבעלים על ידי סודיותם. מתכונים למאכלים ומשקאות כדוגמת קוקה קולה או אלגוריתמים המשמשים בתוכנה עשויים לחסות תחת קטגוריה זו.

קווים מנחים חוקים ותקנות

כל קטגוריות ה- IP המפורטות לעיל ישנם קווים מנחים חוקים ותקנות הנקבעים על ידי המדינות השונות בהן ניתן להגישן. במקרה של האיחוד האירופי, חלות גם תקנות אזוריות. ישנה חשיבות גם לאמנות אזרחיות המנוהלות על ידי ארגונים כמו ארגון הקניין הרוחני העולמי (WIPO) וארגון הסחר העולמי (WTO); לחלקם יש משקל חוקי, בעוד שאחרים מחייבים את המדינות החברות להתאים את החוקים הלאומיים שלהם בהתאם.

פטנטים מוגנים תחת החוקים של כמעט כל תחומי השיפוט. לאחר הגשת בקשות הפטנטים ואישורן על ידי הרשויות הרלוונטיות, ההגנה בדרך כלל נמשכת 20 שנים בתנאי שמשולמות בזמן אגרות החידוש.

סימני מסחר מוגנים גם באופן חוקי כמעט בכל המדינות שנרשמו בהן. שלא כמו פטנטים, ניתן לשמור על הרישום ללא הגבלת זמן כל עוד משלמים אגרות חידוש, לרוב במרווחים של 10 שנים (לפעמים 5). מחזיקי סימנים עשויים להידרש ולהוכיח שהם מנצלים את סימני המסחר הללו, משתמשים בהם או מנסים לעשות זאת, מעת לעת או לבקשת צדדים שלישיים. מערכת מדריד של ה- WIPO מספקת מסגרת לשיתוף פעולה בינלאומי בנושא זכויות סימני מסחר, אך רישום במדינה אחת אינו מבטיח הגנה במדינה אחרת.

ההגנה על עיצובים נמשכת בדרך כלל בין 10 ל-25 שנים בכפוף לתשלום אגרות חידוש.

זכויות יוצרים הינה קניין הרוחני הזוכה להגנה ארוכה לעומת זכויות הקניין האחרות. לאחר היצירה, זכויות היוצרים חלות למשך לפחות 50 שנים לאחר מותו של היוצר ברוב המדינות (70 שנים בתחומי שיפוט מסוימים כגון ארצות הברית והאיחוד האירופי). המינימום של 50 השנים מגיע מאמנת ברן, שכמעט 180 מדינות חתומות עליה. במקרים שבהם הגנת זכויות היוצרים של יצירה במדינה אחת קצרה מזו שבמדינה אחרת, תקופה קצרה יותר חלה.

סודות מסחריים מקנים הגנה משפטית לאחר שהמידע הרלוונטי מוסתר. השיתוף המוגבל במידע כזה מובטח בדרך כלל על ידי הסכמי אי-גילוי (NDA) או חוזי סודיות. צדדים המפרים את ה- NDA בנוגע לסודות מסחריים עשויים להיות נתונים לתביעות אזרחיות שהוגשו על ידי בעלי הסודות ועלולים להיות אחראים פלילית אם הגילוי יוביל לזיוף. הסכם ה- TRIPS של ה- WTO חל על כל המדינות הקשורות ל- WTO ומכסה את כל ה- IP, כולל סודות מסחריים.

איך להגן על ה- IP שלך?

רישום IP בכל טריטוריה רלוונטית לעסק שלך הוא המפתח, במיוחד עבור פטנטים, עיצובים וסימנים מסחריים, וכניסה למסגרת ה- WIPO מסייעת להקל על הגנה מרחיקת לכת יותר ולחסוך כסף. סודות מסחריים יש לאבטח באמצעות מנגנוני סודיות מתאימים, למשל הצפנה, ולהגן עליהם באמצעות NDA אם יש לשתף בהם אנשים נוספים.

חידוש ותחזוקה בזמן הם גם צעדים הגנתיים חיוניים בכל זכויות ה- IP הרשומות. אין לאפשר לזכויות אלה לפוג ללא שיקול דעת מסחרי ואסטרטגי.

Fogel Bahar IP מתמחה במתן התמיכה הדרושה בכדי לייצר קניין רוחני מקיף ולנווט בתהליך קבלתו בצורה הטובה ביותר.

ניסיוננו הרב, המלווה בהכרת החוקים, מאפשר לנו לספק את אסטרטגיית הקניין הרוחני התואמת לך, באופן אישי.

 

לפרטים נוספים צרו קשר למאמרים נוספים - לחצו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות
התקשרו עכשיו !